Strani

petek, 15. februar 2013

Ljudje

   Ne maram vse te zaigranosti in mask in vseh njihovih problemov, ki jih skrivajo in ostalih nešteto problemov, ki jih javno perejo, kot stare cunje. 

     Ne maram lažnih nasmeškov in ohlapnih stiskov rok, ne maram lažne prijaznosti in odkrite prostaškosti, ne maram, ker ne znajo reči hvala in ne maram, ko za vsak drek rečejo hvala. Ne maram jih, ker me nikamor ne povabijo in ne maram jih, kadar me nekam vabijo vedoč, da ne bom prišel ali ne bom mogel priti. Ne maram njihovega groznega okusa za slabo glasbo in nepoznavanja knjig.

    Še najbolj pa ne maram ozkoglednosti, nizke splošne razgledanosti in zaigranega pametovanja, ko pa vem, da nihče več ni sposoben razmišljat. Ne maram, ko jim nekaj govorim, pa slišijo a ne poslušajo, ali pa slišijo in ne prenesejo. Papir vse prenese.



ponedeljek, 4. februar 2013

Dialog ali mimesis

V teh dneh se pokopava dialog. Kamor koli se moremo uzreti, z lahkoto opazimo tisto zgodovinsko obdobje, ki ga René Girard opisuje kot »mimetični plaz«. Plaz enoumja, kjer ne vlada stanje »vseh-proti-vsem«, temveč stanje »vseh-proti-enemu«. Naša majhna podalpska deželica, zaslepljena s svojim »prav«, s svojo netoleranco, ki jo predvsem komunistična kontinuiteta in zvesti demagogi spretno zavijajo v celofan tolerance, se počasi ponovno utaplja in izginja pod plazom enoumja. Mnogi kolumnisti in esejisti že dolgo časa spoznavajo bistveno vprašanje: je od revolucije dalje pri nas sploh kdaj bila pluralnost dovoljena in sprejeta?



Tudi tisti najbolj goreči demokrati in zagovorniki pluralnosti, svobode mnenj in govora so očitno popustili v svoji načelni drži in se predali hudičevemu plazu mimetike. Plazu, ki jih sedaj vleče s seboj v globeli razdiralstva, demagogije, spletkarjenja, hujskaštva in vsesplošne naperjenosti zoper drugače misleče. To so tisti glasni pisci, politiki in javne figure, ki na tribunah in v mediji glasno zagovarjajo toleranco, obsojajo enoumje bivšega režima in so jih polna grla etiket, kot so »fašitoidnost«, »totalitarizem«, »diktatura«.

Ti isti ljudje danes pozabljajo, da se v trenutku, ko pišem to kolumno, sprehajajo po meji med večino, ki drvi zoper vse pridobitve človečnosti, in manjšino, ki kot trdnjava stoji in je pripravljena te pridobitve braniti pred vsakršnim plazom mimesis. Kar nekaj jih je takih, ki so z eno nogo že na strani plazu in kot zaslepljeni oponašalci strumno korakajo in hrumijo z istimi množicami, katere so nedavno grajali in jim sodili. Logično razlago zakaj je možno, da do tega pride, nam ponuja Girard v svoji knjigi »Gledam satana, ki kakor blisk pada z neba«. Dejstvo je, da ko nas enkrat zajame plaz množice, ki se danes zbirajo pred mestnimi hišami, pred parlamentom, na trgih in na ulicah, nismo več individuum, ampak postanemo del množice. Del plazu, ki nam odvzame sposobnost lastnega razmišljanja, zato tulimo in oznanjamo isto enoumje, znova in znova. In ves svoj srd, vse svoje zamere, tegobe in nevšečnosti naprtimo eni žrtvi ali eni skupini, ki je v manjšini in kar je še pomembneje: največkrat je ta žrtev (ali žrtvena skupina) nedolžna.

Zoper takšne množice danes pogumno in neomajno stojijo osebe, ki hodijo po poti dialoga in se še niso predali mimetičnemu nasilju. Plaz jih ni dosegel in jih ne nese s seboj. Za razliko od množic, ki »ne ve kaj dela«, ker je že del plazu in enoumja, takšne osebe stojijo pokončno in za ceno lastnega dostojanstva pogumno nasprotujejo množicam. Na tem mestu se najprej spomnim na talmudsko načelo, ki ga pogosto navaja Emmanuel Lévinas: "Če vsi soglasno obsodijo obtoženca, ga izpustite, gotovo je nedolžen."

Zagotovo je trenutno žrtveno jagnje, zoper katerega se usmerja mimetični plaz nasilja in nerazumevanja poslanec Nove Slovenije - krščanske ljudske stranke mag. Matej Tonin. Apologijo z moje strani in omembo v kolumni si zasluži prvenstveno zaradi vloge, ki jo prevzema v procesu mimetičnega cikla, ki se odvija pred našimi očmi. Njegovo dialoško delovanje, iskrena želja po spravi, je trn v peti vsem, ki so del mimetičnega enoumja. Izredno težko jim je razumeti, da obstaja politik(!), ki poskuša premagati razdiralske ovire komunistične kontinuitete in njenih nastavljencev in vrinjencev tako na levem kot na desnem polu.

Ravno zaradi tega, ker so se prepustili množici, ki jih je posrkala vase in jim vcepila ideje, ki jih sedaj morajo(!) tako goreče zagovarjati, niso zmožni uvideti dejanske vrednosti dejanj poslanca Tonina! In težje kot ga razumejo, težje kot razumejo pomen dialoga, krščanskega odnosa do drugega, bolj glasno tulijo zoper tistega, ki mu je to jasno in je vsem ostalim, ki še niso podlegli plazu mimetičnega enoumja, prav tako kristalno jasno.

Dialoških dejanj je bil prav tako sposoben pokojni predsednik države dr. Janez Drnovšek. Predvsem proti koncu svojega življenja je javno deloval v sodelovanju z mnogimi družbenimi skupinami, si prizadeval za spravo in mir. In tako kot danes Tonin, tudi dr. Drnovšek ni bil razumljen. »Njegov« politični pol se mu je napol odpovedoval, ljudje so govorili – šepetajoč, da se mu meša, da je to od starosti in zdravil. Vendar stvar je popolnoma bolj preprosta in brezhibno jasna: deloval je izven množic, ki jim je edini motor, edino gonilo, razdor in nenehno gibanje gibala zdaj z leve zdaj z desne na račun blatenja, podtikanja polen in hujskaštva.

Skrb zbujajoče je dejstvo, da ljudje, katerih mnenja imajo zaradi osebne integritete precejšnjo veljavo v družbi, popuščajo pod takim plazom in skupaj z množicami ne vedoč kaj počno, obsojajo ljudi in zahtevajo njihove odstope z javnih funkcij in iz strank ravno zaradi tega, ker si drznejo stati nasproti množičnemu enoumju. In ti isti agitatorji, ki jih družba ceni, ki jim daje veljavo, si celo drznejo soditi na najbolj podel način zagovornikom dialoga. Zagovornikom dialoga kot je na primer teolog in filozof prof. dr. Edvard Kovač in še nekateri vidni pisci povezani z Revijo 2000. S tem takšni hujskači ustvarjajo še dodaten razdor, ki bi ga lahko s svojo javno prepoznavnostjo in vlogo v družbi enostavno in preprosto blažili, vendar nimajo poguma, da bi tako kot Tonin in njemu podobni stali zoper ta plaz mimetičnega nasilja, ker se bolj bojé za svojo čast, kot pa za družbeni mir, dialog in spravo.

Zato takšni izrabljajo vsakršno kost, ki jo je možno vreči med ljudi, da bi še bolj oblatili tiste, ki (skoraj) osamljeni stojé na branikih dialoške drže. Tako si drznejo prevzeti vlogo »tožnika« in tolmačiti njihova dejanja, da bi zmogli zaslepljene množice še bolj naščuvati zoper te, ki niso popustili in se zavedajo pomena in tudi teže svojih dejanj. Tí »tožniki« niso zmožni razumeti, zakaj ima Toninovo dejanje sprejetja ohranitve dodatka h Kučanovi pokojnini takšno težo in pomen. In, ker ne razumejo, se najlažje opró na tisto, kar mislijo, da razumejo. In potem tožijo in vpijejo: »SDV! UDBA! Komunizem!« In, ko je jasno, da javni shodi, nemiri, polarizacija, hujskaštvo in razdiralstvo ne vodita drugam, kot v veliki spor, ki slovenskemu narodu ni tuj, ponovno nastopi Tonin in reče: »Vidnejši člani stranke, se shodov ne bomo udeležili,« se njegove besede ponovno tolmači v duhu mimetičnega nasilja zoper grešnega kozla. Blažič, Turk in ostali kolumnisti hité in trobijo: »Krši ustavne pravice! Ali bo štel, kdo od članov bo šel!?« in podobne nebuloze, ki samo dokazujejo njihovo ujetost v plaz množičnega enoumja. Kot, da bi jim bila mir in sprava zadnja skrb. Pomembnejše so jim seveda njihove objave in njihova prepoznavnost, tudi, če zaradi tega trpé tisti, ki verjamejo v spravo.

Pa vendar sprave ne bo, dokler ne bo odpuščanja. Odpuščanja ne bo, dokler se bodo pogrevale delitve in zamere. Toninu in ostalim zagovornikom dialoga sta sprava in dialog več vredna, kot pokojnina za nekega senilnega starčka, ki bo s svojo vestjo odgovarjal pred Bogom. Sprava in dialog sta jim več vredna, kot poslanski stolček. In nekateri so pripravljeni za spravo in za nadaljnji dialog ta stolček tudi izgubiti. Drugi pa tega ne razumejo…